Sakarya Metalurji nasıl bölüm? İş imkanları nedir? Bilgi verir misiniz?

Sakarya Metalurji nasıl bölüm? İş imkanları nedir? Bilgi verir misiniz?

ARKADAŞLAR SAKARYA METALURJİ BÖLÜMÜ NASIL:?BÖLÜM HAKKINDA ?İŞ ALANLARI NEDİR ?TATMİN EDİCİ BİR İŞ OLANAĞI SUN UYOR MU?BİLGİLERİNİZ BEKLİYORUM BU ARKDAŞZI BİLGİDERN YOKSUN BIARKMAYIN :lol:

5 cevap

0
metalurji sadece metalle sınırlı değil. seramik, plastik, cam, bütün metal ve ametel üretimleri. altın üretimi, döküm farikaları gibi geniş bir çalışma alanı var. ve yurt dışına gitmeyi düşünüyorsan yurt dışında çok geçerli bir meslek.
ve belkide en geniş iş olanağını sunan mühendisliktir. çünkü tek bir alanda değilsin. birçok alanda ders görüyorsun. tabi bunun içinde zor bir bölüm. ünüversitelilerin anlattığı gibi yatarak geçemezsin ama haftada 5 gün 1 er saat çalış çap(çift anadal programı) bile yaparsın.
umarım işine yarıyacak bişeyler yazmışımdır. kolay gelsin :wink:
04 Ağu 2006 22:26
0
metalurji okuyun ama Allahın belası sakaryaya gelmeyin
iğrenç bir not sistemi var başlarında paralansın :evil: :evil: :evil:
05 Ağu 2006 02:41
0
[b]Doğru söylüyor, kendinize güvenmiyorsanız seçmeyin Saü'yü, mahvediyorlar insanı :?

Hele üniversiteye girmiş olmak için assslaa "öylllesine" tercih yapmayın, çok zorlanırsınız, sonra geriye de dönemezsiniz :? :?

psikoloji, sinir falan kalmıyo insanda, en olmadık şeleri düşünülebiliyo bazen 8O [/b]


[b]Fakat metalurji konusunda bir fikrim yok, bunlar genel yorumlar...[/b]
05 Ağu 2006 09:17
0
Ben de genel konuşacağım:
Bir bölümü sadece "parası iyi,iş fazla " diye seçmeyin derim ben.Eğer hiç ilginizi çekmeyen bir bölümü seçerseniz ilerde çok zorlanabilirsiniz.Mühendislik iyi bir alan olabilir,parası da iyi olabilir.Ama bunun için işi "iyi" öğrenmek gerekiyor.Bu da sadece okulla olmuyor.Kişisel merak ve çaba önemli.Takdir edersiniz ki bunun için de o alanı sevmek gerekiyor.Modaya uyup bölüm seçmenin sonu hüsrandır bana göre.
Bazen nette sorular rastlıyorum:"Şuranın makinasını mı seçsem ,yoksa öbür tarafın bilgisayarını mı" gibi... Bunlar birbirlerinden çok farklı alanlar.Kendimden örnek verecek olursam,eğer elektronik yerine makina okumuş olsaydım şu an mezun olamamış olabilirdim.Ya da zamanında rehberlik hocasının aklına uyarak Sakarya'nın hemen altına yazdığım İTÜ fizik mühendisliğini bir üst sıraya yazsaydım,şu an kafayı sıyırmış da olabilirdim. :lol:
Bilmem anlatabildim mi :wink:
05 Ağu 2006 12:49
0
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 21. Yüzyılı şekillendirecek mesleklerden biridir. :


Teknolojinin ilerlemesi malzeme biliminin ilerlemesiyle mümkündür.Yeni malzemelerin kimyasal ve fiziksel tüm özelliklerinin geliştirilmesi ve tüm prosesleri ,hammaddeden kullanım aşamasına dek olan prosesler matalurji ve malzeme mühendisliğinin konusudur.

Metalurji ve Malzeme Mühendisi ne iş yapar ?

Metalurji, metal ve alaşımların, cevher veya metal içeren hammaddelerden, kullanım sürecine uygun kalitede üretilmesini, saflaştırılmasını, alaşımlandırılmasını, şekillendirilmesini, korunmasını, ve "üretim - kullanım" ömrü içindeki çevresel kaygı ve sorumlulukları da dikkate alarak insanların ihtiyaçlarına cevap verecek özellikte ve biçimde hazırlanmasını hedef alan bilim ve teknoloji dalıdır.,


Metalurji, konusu itibarıyla, üretim metalurjisi (ekstraktif metalurji) ve fiziksel metalurji (malzeme) olmak üzere iki ana dala ayrılabilmektedir. Üretim metalurjisi, gerek doğada mevcut cevherlerden, gerekse metal içeren hammaddelerden veya ikincil kaynaklardan (hurda, artıklar, baca tozları, vs.) fiziksel ve kimyasal yöntemlerle saf metallerin veya alaşımların üretimi konularını kapsar.


Üretim metalurjisi, cevher hazırlama aşamasından başlayarak, pirometalurjik, hidrometalurjik ve elektrometalurjik yöntemler uygulamak suretiyle metalin cins ve özelliğine uygun işlemler seçmekte ve diğer endüstrilerde kullanılmaya elverişli ham metal ve saf metaller veya alaşımlar üretmektedir.

TEKNOLOJİYİ TETİKLEYEN MALZEMEDİR!!!!


www.mme.sakarya.edu.tr


Mezun olunca nerelerde çalışabilirim diye mi soruyosunnnn işte cevap :roll:

Bir Metalurji Mühendisi, temel üretim proseslerinin hakim olduğu demir çelik ve demir dışı metallerin üretimlerinin yapıldığı tesislerin yanı sıra döküm endüstrisi, geleneksel ve ileri teknolojik seramik üretim tesislerinde, yeni malzeme araştırma ve geliştirme amaçlı merkezlerde, savunma sanayii, havacılık, uzay, tıp ve biyomedikal alanlarında kullanılmak üzere malzeme üretimi yapılan alanlarda kolaylıkla istihdam edilebilir. Bölümümüzden mezun olan yeni mühendislerimizin çalışabileceği başlıca sektörler şunlardır; :idea:

Demir-Çelik Sanayi
Demir-Dışı Metal Üretim Sanayi (Al , Ag ,Au , Bor v.s )
Cam, Seramik ve Refrakter Sanayi
Döküm Sanayi
Savunma Sanayi
Makine İmalat Sanayi
Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi
Uçak ve Gemi İmalat Sanayi
Plastik Teknolojisi
Kaynak Malzemeleri Üretimi Sanayi ;
Metal Şekillendirme ve İşleme Sanayi
Yüzey İşlemleri ve Kaplama Sanayi
Elektrik-Elektronik Malzeme Üretimi
Manyetik Malzeme Üretimi
Biomedikal Malzeme Üretimi
Kalite Kontrol ve Gözetim Şirketleri
07 Ağu 2006 20:34
Giriş yapmamışsınız, lütfen giriş yapınız.