Kayıt Dondurma, Devamsızlıktan kalma durumunda kredim kesilir mi?

Kayıt Dondurma, Devamsızlıktan kalma durumunda kredim kesilir mi?

Arkadaşlar birisi bana şöyle bir mesaj attı. Elimden geldiğince cevap verdim. Aşağıda okuyabilirsiniz. Eklemek istediğiniz veya yanlış bir şey varsa lütfen yazınız siz de. Okuyan herkes için yararlı olur.


[quote=Melis Can]slm bn bşy srcaktım bn şuan okuyorum 2ye geçtim bu yıl dondrmak istiyorum katkı kredisi alıorum dondursam kredim kesilirmi? yada dewamsızlıktan kalsam?[/quote]

[quote=piert34]kayıt dondurmak için heyet raporu(öğrenimini erteletecek bir hastalığının kanıtı olarak) ya da fakirlik belgesi (öğrenimini erteletecek maddi yetersizliğinin kanıtı olarak , muhtarlıktan alınıyor) gibi belgeler lazım. ve en fazla 1yıl dondurabiliyorsun. daha fazla dondurmak istersen sanırım her yıl bu belgelerin biriyle tekrar başvuruyorsun öğrenci işlerine. kayıt dondurma ile devamsızlıktan kalmanın arasındaki tek fark dondurduğun senenin senin üniversityi bitirmen gereken normal süreden düşülmemesi. (4yıllık bir fakülteyi 7yılda bitirmen gerekir)

katkı kredisini sorduğuna göre öğrenim kredisi almıyosun galiba. katkı kredisi harcn yüzde 20sini verdiğimiz, yani devletin yüzde 80ni ödediği ve bize borç ettiği kredi. öğrenim de katkı da okuduğun sürece sen istemediğin taktirde kesilmez. girdiğin okul kaç yılsa (hazırlık varsa buna 1yıl daha ekle) o yıl kadar kredi veriyor devlet sana. yani hazılıksız bir 4yıllık fakültede okuyorsan 4yıl kredi veriyor. hazırlık da okuduysan 5yıl boyunca veriyor.

bu 4 ya da 5yıl boyunca istersen hiç okula gitme yine alıyorsun krediyi. ama uzattığın seneler için kredi alamazsın. 4yıllık okulu 5yılda bitirdiysen, ilk 4yıl aırsın 5. yıl alamazsın. üstelik uzattığın yıllarda harç parasını devlet karşılamadığı gibi senden iki kat fazla harç parası alıyor.

yani sen bu yıl okula gitmezsen, devamsızlıktan da kalsan dondursan da harç parasını indirimli ödeyeceksin. yani harcın yüzde 20sini ödeyeceksn geçen yıl gibi. ama bu yıl okula gitmemen demek bölümünü bir sene geç bitireceksin demek. o geç bitireceğin bir sene hem öğrenim alamazsn hem de harcı iki kat vereceksin. misal şu an katkı kredisi aldığn için 30tl veriyorsan (ki bu aslında %20sidir, asıl veridğin para 150tldir üniversiteye. 120tlsini devlet senden sonra almak üzere sana borç veriyor.) uzattığın sene, 4yıl bittiğinde devlet senden harc yardımını keseceği için bugünün parasıyla 150x2=300 tl harç ödeyeceksin üniversiteye. gönül isterdi ki Türkiye'de eğitim ücretsiz olsun ama değil malesef.

yardımcı olabilidiysem sevinirim. nerde okuduğunu ve niye bir yıl bırakmak istediğini bilmiyorum ama umarım uzatmak ya dondurmak zorunda kalmazsın, normal sürende bitirirsin.

[/quote]
30 Haz 2009 13:50

4 cevap

0
slm ben 2 yıllık myo kazandım sonra kayıt yapıp 1 hafta gittim sonra bıraktım bazı sorunlardan dolayı kayıt dondurma tarihleride geçti galiba şimdi kaydım silindimi yoksa sınıfta kalıp tekrar seneye gidebilirmiyim yani sneye gitme ihtimalim var mı simdiden tesekkürler
26 Kas 2009 11:28
0
aranıza bugun suan katıoldım.ben hem cevab hemde soru sormak ıstıyorum.ben adama cukurova 2 yıllık elektronık teknolojısı bolumunde okuyorum .bolumumu sectıgıme cok pısmanınm ama bır yarıyılı bıtırdık.yalnız 2 donem donduracam cunku kpss sınavlarına hazırlanacam fakat fakırlık belgesı alıp donduracam bu mumkun sanırım sıze sorum fakırlık belgesı almama ragmen kayıt donduracagımda ben ders kaydı parasını yanı 385 mılyonu odemek zorundamıyım cok sacma geldı ama ben 2 ogretım ogrencısıyım ama genede sızlere sormak ıstedım ..2 sorumda ben ogrenım kredısı alıyorum daha yenı buay aldık bunu cok arastırdım ve cogu yerden kesılmedıgının duydum hatta kyknın sıtesınde enaz 1 yarıyıl donduruldugunda ogrencı talep ederse kesılecegı solenmıs.bunlar benı arastırıp duyduklarım sızın fıkılerınız bılen arkadaslar basına gelmıs arkadaslar bu 2 sorumu cevaplarlarsa sevınırım cevabınızı beklıyorum saolsun sımdıden arkadaslar ıılgınız ıcın..
13 Oca 2010 20:49
0
baya uzun sure once bır soru sordum ama gordumku cevap gelmedı ben genede yasamıs oalrak yazım buraya arkadaslar dondurmayal ogrenım kredısı alanlar ıcın soluyorum paranız kesılmıyor zaten onu bı sekılde gerı odıcegınızden sız dılekce vermedıkce hıcs kesılmıyo .okuluda braksanız kesmıyolar zaten o adı ustunde gerı odemelı kesılmıyo arkadaslar bılgınız olsun ..
02 Tem 2010 14:33
0
arkadaşlar ben 2008 yılında kazandım okulu ve ilk yılımda okulu dondurmak iin basvurdum ve donduruldu.bu sene 2009 yılında okula basladım ve bursum kesildi bu sene sonunda.sorun olarakda okul bitmiş olarak görünüyormuş ama okulu dondurduguma dair belge getirirsem bursumun devam edeceğini söylediler.ben okuldan belgeyi aldıgımda benim okulum 1 sene değil sadece güz yılı dondurulmuş olarak görünüyor.bu durumda bursum ile ilgili işlem yapılamıyor.fakat öğrenci bilgi sisteminde 2008 yılında tüm sene boyunca akademik izin gösteriyordu bu nasıl oluyor çözemedim.bunun düzülme şansı yok mu.
22 Tem 2010 03:31
Giriş yapmamışsınız, lütfen giriş yapınız.